Industrial-jätti Nine Inch Nailsin 1990-luvun alun läpilyönnin aikana yhtyeessä koskettimia soittanut James Woolley on kuollut. Asiasta kertoi miehen entinen vaimo Kate Van Buren Facebook-sivuillaan. Virallinen kuolinsyy ei ole vielä selvillä, mutta Buren vahvistaa Woolleyn menehtyneen viime viikonloppuna 50 vuoden iässä.
Woolley soitti Nine Inch Nailsissa vuosina 1991-1994, esiintyen muun muassa Wish ja March of the Pigs -musiikkivideoilla sekä Closure-videojulkaisulla. Lisäksi mies oli mukana voittamassa Grammya parhaasta metalliesityksestä vuonna 1993. Ennen Nine Inch Nails -pestiään Woolley musisoi chicagolaisen Die Warzau -yhtyeen riveissä, jonka vahvuuteen hän myös palasi pian NIN-stinttinsä päättymisen jälkeen.
Muihin yhtyeisiin, joissa Woolley ehti uransa aikana vaikuttaa, lukeutuivat muun muassa Rob Halfordin hetken aikaa luotsaama 2wo ja V.O.I.D.
