Guns N’ Roses julkaisi viime vuonna fanien iloksi ja yllätykseksi kaksi ennen julkaisematonta singleä, Absurd ja Hard Skool. Molemmat kappaleet löytyvät myös helmikuussa ilmestyvältä ep-levyltä, joka sisältää lisäksi kaksi livebiisiä. Singlet ja ep ovat bändin ensimmäiset uudet julkaisut sitten vuoden 2008 Chinese Democracy -albumin sekä ensimmäiset, jotka on julkaistu sen jälkeen, kun kitaristi Slash ja basisti Duff McKagan palasivat taas yhtyeen riveihin.
Uuden Classic Rock -lehden pitkässä haastattelussa Slash vahvistaa ja vakuuttaa, että lisää uutta musiikkia on tulossa ja täyspitkä levy on työn alla.
”Uutta Guns-materiaalia on tulossa ihan näillä hetkillä. Tulemme luultavasti julkaisemaan uutta kamaa yksittäin, kunnes sitä on kasassa levyllisen verran ja sitten laitamme sen ulos pakettina”, Slash sanoo.
”Se on hienoa. Nautin uuden kaman työstämisestä ja minulla on hauskaa sen parissa.”
Samaisessa haastattelussa Slash muun muassa muistelee lisäksi, mitä ajatuksia hän kävi läpi tullessaan takaisin vuonna 2016 kahden vuosikymmenen tauon jälkeen ja miten hän ja nokkamies Axl Rose saivat selvitettyä välillään olevat skismat ja erimielisyydet, joita molemmat olivat kantaneet mukanaan vuosikausia.
”Se hoitui lopulta varsin yksinkertaisella ja suht lyhyellä keskustelulla. Kaikkien näiden erossa vietettyjen vuosien aikana [Axlista] on tullut superammattilainen eikä hän ole koko tänä aikana kertaakaan mokaillut. Se on mahtavaa. Näiden viimeisten kuuden vuoden aikana on vallinnut sellainen synergia, jota meillä ei ollut edes silloin ensimmäisen inkarnaation aikanakaan”, Slash kehuu.