No, rumpaleitakin he ovat, ja ehkä jopa muitakin yhtäläisyyksiä löytyisi hetken miettimisen jälkeen.
Mutta nyt selvinnyt, että Dave Grohl hehkuttaa Oasista kuin Lars Ulrich konsanaan. (Lisää aiheesta esimerkiksi täällä ja täällä).
– Minusta on erittäin surullista, että Oasis meni hajoamaan. Ne kaverit ovat ”tuolla jossakin” ja he tietävät, miten paljon ihmiset rakastaisivat yhtyeen paluuta, Grohl sanoo XFM-radioasemalle.
– Foo Fighters on soittanut aikoinaan Oasiksen kanssa ja muistan katsoneeni heitä ja miettineeni, että ”tuossa on kovin koskaan näkemäni rockbändi”.
Samassa haastattelussa Grohl kommentoi myös Oasiksen ”hurjaa mainetta”.
– Tiedäthän, kun niihin kavereihin törmää baaritiskillä niin he esittelevät sinulle lastensa kuvia… Ja siinä sitten mietit, että ”hei, nämä ovatkin loppujen lopuksi ihan tavallisia jätkiä”, nauraa Grohl.
