Ex-manageri ei herättele suuria toiveita uudesta Guns N’ Roses -levystä – ”He ovat olleet luovassa mielessä impotentteja vuodesta 1991”

Uusi Guns N' Roses -levy ei toisaalta Alan Niveniä kiinnostaisikaan.
11.11.2022 17:09

Guns N’ Rosesin Appetite for Destruction -levyn julkaisusta tuli tänä vuonna kuluneeksi 35 vuotta ja tänään (11.11.) Use Your Illusion -levyparista julkaistiin hulppea juhlaversio. Classic Rock -lehti haastatteli tämän kunniaksi bändin managerina vuosina 1986-1991 eli kaikkien mainittujen levyjen julkaisun aikaan toiminutta Alan Niveniä, jolta kysyttiin muun muassa, mitä tämä ajattelee nykymuotoisesta Guns N’ Rosesista ja paljon puhutusta mahdollisesta uudesta levystä.

”Minulla ei ole mitään kiinnostusta nähdä bändiä enää. Heidän huippunsa oli 2. helmikuuta 1988 (jolloin Live at the Ritz -konserttitaltiointi tehtiin). Aerosmith-kiertue (vuosina 1987-1988) oli myös todella hyvä – se oli bändin loistava vastaus loistavan yleisön reaktioihin”, Niven toteaa.

”Minulla ei ole mitään toiveita tai kiinnostusta uuden levyn suhteen. Nuoruuden kiukuttelut näyttävät absurdeilta 60-vuotiaan toimesta. On sääli, että he ovat olleet luovassa mielessä impotentteja vuodesta 1991.”

Niven kertoo pitäneensä kitaristi Slashiin yhteyttä vielä myöhempinä vuosina, mutta yhteys katkesi sen jälkeen, kun Slash palasi takaisin Guns N’ Rosesin riveihin. Laulaja Axl Rosesta Niven puhuu puolestaan astetta happamampaan sävyyn.

”Axl on kanisteri täynnä katkeraa ja epäkiitollista sappea ja on parasta vain toivoa, että se kansi pysyy kiinni”, Niven sanoo.

Niven myös sanoo nyt, ettei olisi näin jälkiviisaana tehnyt sopimusta bändin kanssa vuonna 1986.

”Guns vei niin valtavasti energiaani. Great White -yhtyeestä (jonka manageri Niven myös tuolloin oli) olisi tullut paljon isompi, jos näin ei olisi. Minä nostin Gunsit kadulta loppuunmyydylle Wembleylle. Mutta Axlin suunnalta ei tullut koskaan kiitosta vaan jouduin aika ajoin työskentelemään häntä vastaan. Izzy (Stradlin, kitaristi), Slash tai Duff (McKagan, basisti) soitti aina välillä minulle ja sanoi: ’Oletko kuullut, mitä hän nyt haluaa tehdä? Sinun pitää tehdä asialle jotain’.”

”He imivät energiaani, mutta antoivat todella vähän mitään takaisin. He ovat yhä minulle velkaa [rumpali Steve] Adlerin oikeusjutusta ja siitä, että minä maksoin heidän kiertuemanagerilleen.”